سیستم آموزشی
گردش مکاتبات
پست الکترونیک
کتابخانه مرکزی
مدیریت کلاسها
دانش آموختگان

دیدار قائم مقام موسسه آموزش عالی فردوس مشهد با رئیس مرکز ملی فرش ایران

پنج شنبه, 07 آبان 1394 نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دیدار قائم مقام موسسه آموزش عالی فردوس مشهد با رئیس مرکز ملی فرش ایران :
 
برنامه آموزشی رشته فرش نیازمند تحول و بازنگری جدی است
 
موسسه فردوس می‌تواند محور تحول صنعت فرش مشهد باشد.
 

نشست هم اندیشی رییس مرکز ملی فرش ایران با اعضای هیات رییسه و هیات علمی موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی فردوس مشهد برگزار شد.

این نشست با حضور دکتر حمید کارگر، رییس مرکز ملی فرش ایران، آقای هاشم جلیلی صفریان، قائم مقام موسسه فردوس، مهندس امیراقبال حیدرپور نمایندۀ اعضای هیات علمی و  آقای علیرضا شیخی در این مؤسسه برگزار گردید که در آن پیرامون مسایل و مشکلات مطرح در حوزۀ فرش و راه‌های ارتقای وضعیت آموزشی این رشته بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

رییس مرکز ملی فرش ایران در این جلسه ضمن آسیب شناسی وضعیت فرش ایران در دو سطح صنعت و دانشگاه، بر ضرورت بازنگری و تحول در برنامۀ آموزشی رشتۀ فرش تأکید کرد و افزود: در حال حاضر برنامه آموزشی رشتۀ فرش در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پاسخگوی نیازهای صنعت فرش ایران نیست و لازم است در این زمینه بازنگری جدی انجام شود.

وی خاطرنشان ساخت: اعطای مجوز به برخی از موسسات آموزش عالی جهت پذیرش دانشجو در رشتۀ فرش در مواردی کارشناسی شده نیست و ظرفیت‌ها و امکانات آن مؤسسه برای ارایۀ این رشته در نظر گرفته نمی‌شود که این مساله آسیب‌هایی را در سطح آموزش عالی سبب می‌شود و باید در این زمینه با دقت بیشتری عمل شود.

حمیدکارگر با بیان اینکه هدایت صحیح پایان نامه‌های دانشجویی و تحقیقات کیفی می‌تواند به ارتقای صنعت فرش کشور کمک کند، افزود: با توجه به پتانسیل خوبی که در این زمینه وجود دارد، می توان با مدیریت درست، زمینۀ رفع خلاءهای صنعت فرش کشور و ارتقای آن را از طریق هدایت و حمایت از تحقیقات کیفی بنیادین در این زمینه فراهم کرد.

رییس مرکز ملی فرش، مشهد را یکی از قطب‌های مؤثر فرش ایران دانست و اظهار داشت: مشهد از سابقۀ درخشانی در زمینۀ فرش دستباف کشور برخوردار است و می تواند بیش از این در ارتقای صنعت فرش کشور نقش آفرین باشد. در حال حاضر تعداد زیادی از دانش آموختگان رشتۀ فرش در مشهد حضور دارند که در صورت فراهم شدن بستر لازم، می‌توانند در این زمینه موثر واقع شوند.

وی تصریح کرد: مرکز ملی فرش ایران آمادگی دارد از طرح هایی که به ارتقای هرچه بیشتر صنعت فرش ایران در عرصۀ ملی و بین المللی بیانجامد حمایت کند.

حمید کارگر همچنین از حضور موسسه آموزش عالی فردوس مشهد در عرصۀ آموزشی و پژوهشی در زمینۀ فرش استقبال کرد و اظهار داشت: موسسۀ آموزش عالی فردوس مشهد با کادر مجربی که در اختیار دارد می‌تواند محور تحول عرصۀ فرش در مشهد باشد و هدایت علمی آن را در شرق کشور بر عهده گیرد.

هاشم جلیلی، قائم مقام موسسه آموزش عالی فردوس مشهد نیز در این جلسه ضمن اشاره به مشکلات پیش روی موسسات آموزش عالی، آمادگی موسسه متبوع خود را برای راه اندازی دوره کارشناسی ارشد رشتۀ فرش اعلام کرد و افزود: علیرغم مشکلاتی که مؤسسات آموزش عالی با آن مواجه هستند، موسسۀ آموزش عالی فردوس مشهد آمادگی دارد دورۀ کارشناسی ارشد فرش را در مشهد راه اندازی نماید.

وی همچنین از آمادگی موسسه آموزش عالی فردوس مشهد جهت همکاری با مرکز ملی فرش ایران در زمینۀ پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و پروژه‌های تحقیقاتی در حوزۀ فرش دستباف و نیز برگزاری همایش‌های ملی در زمینۀ فرش خبر داد.

در ابتدای این جلسه، امیراقبال حیدرپور، عضو هیأت علمی موسسه آموزش عالی فردوس مشهد به ارایۀ گزارشی پیرامون خلاءهای آموزشی رشتۀ فرش در ایران و ظرفیت‌های موجود در مشهد برای رفع این خلاءها پرداخت.

 
«روابط عمومی مؤسسه آموزش عالی فردوس»
خواندن 312 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آمار بازدید

5.png4.png4.png8.png4.png
امروز79
دیروز536
این هفته3059
این ماه9523
کل54484

  • آی پی: 54.92.158.65
پنج شنبه, 30 شهریور 1396 07:42